Rodzaje listew drewnianych na przykładzie listew z jesionu

Wielokrotnie decydując się na podłogę drewnianą, dobieramy do tego listwy wykonane ze sztucznych materiałów, co nie jest najlepszym pomysłem. Nie da się bowiem ukryć, że takie połączenie wygląda bardzo tandetnie. Jeśli już stać nas na podłogę z litego drewna, to naszym obowiązkiem jest również i to, aby dobrać do niej równie naturalne listwy, na przykład listwy jesionowe, bukowe czy dębowe. Na przykładzie tych pierwszych chcielibyśmy się tutaj nieco bliżej przyjrzeć rodzajom listew drewnianych. Jakie w związku z tym rodzaju naturalnych cokołów możemy wyróżnić?

Listwy z drewna litego

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o listwach z jesionu, które są wykonane z jednego kawałka drewna, następnie poddanego frazowaniu. Jest to o tyle ważne, że podczas uszkodzenia takiej listwy nie odkryje się inny gatunek drewna. Wykonane są one bowiem tylko z jesionu, dębu czy buku, jeśli nabędziemy listwy wykonane z tych gatunków drewna. O samo uszkodzenie takiej listwy jest jednak trudno, ponieważ charakteryzują się one wysoką wytrzymałością. Minusem jest z kolei ich nieco wyższa cena.

Mikrowczepy

Drugi rodzaj polega na połączeniu ze sobą kilku długiej liczby kawałków drewna iglastego. Takie listwy po połączeniu są następnie fornirowane, a więc nanosi się na nie cienką warstwę wybranego gatunku drewna naturalnego. Zaznaczmy tutaj, że listwami fornirowymi określa się także listwy wykonane z MDF, do której dodaje się cienką warstwę forniru. Jednakże takie listwy nie mają wiele wspólnego z listwami z jesionu czy innymi w pełni naturalnymi.

sklep z podłogami

  Charakteryzujemy podłogi laminowane